نقل قول از نشریه  باینری : " برنامه نویسی مسابقه ای یک ورزش ذهنی است که معمولا در اینترنت یا در شبکه های محلی برگزار می شود . شرکت کنندگان برای ساخت برنامه هایی با شرایط و خصوصیات مشخص شده با یکدیگر رقابت می کنند . این مسابقات توسط شرکت های نرم افزاری و اینترنتی بزرگ برگزار می شوند "

 


 

به عنوان یکی از معروفترین مسابقات برنامه نویسی رقابتی می توان به مسابقات ACM ( Association for Computing Machinery ) که هر ساله در سطح دانشگاه های سرتاسر جهان برگزار می شود اشاره کرد . حامی رسمی این مسابقات شرکت IBM می باشد .

این مسابقات در سطح دانشجویی و بصورت تیمی برگزار می شوند که هر تیم 3 شرکت کننده و یک مربی دارد . هر ساله حدود 7000 تیم از حدود 2000 دانشگاه سرتاسر جهان در آن شرکت می کنند و در نهایت حدود 100 تیم برتر به مرحله جهانی این مسابقات راه می یابند که هر سال به میزبانی یکی از دانشگاه های برتر دنیا برگزار می شود .

در این مسابقات سوالات در چارچوب حل مسائل هندسه ، نظریه گراف ، نظریه اعداد ، شبیه سازی ، شمارش و هر گونه مسائلی که امکان حل آنها توسط الگوریتم های کامپیوتری امکان پذیر باشد مطرح می شود و شرکت کنندگان باید بعد از پیدا کردن راه حل برای مسئله ، آن را بوسیله ی یکی از زبان های برنامه نویسی ( مانند : C++  ، Java ، ...  ) پیاده سازی کنند. حداقل یکی از اعضای تیم باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشد چون سوالات برای همه به زبان انگلیسی نگارش می شوند.

به سبب گستردگی سنی و تعداد شرکت کننده های زیاد ، کسب رتبه در آین مسابقات جز معتبرترین و بزرگترین افتخارات در رزومه تحصیلی افراد به حساب می آید . همچنین سبک برگزاری مسابقات و سوالات مطرح شده در آن به گونه ای است که شرکت کردن و تلاش برای حل مسائل این مسابقه باعث افزایش توان حل مسئله در افراد نیز می شود و به همین دلیل معمولا این مساله باعث می شود شرکت کنندگان در این مسابقات جز افراد موفق در میان هم دوره های خود قرار گیرند .

( امسال سهمیه کشور ما در این مسابقات به دلیل کم بودن تعداد تیم های شرکت کننده به 1 تیم کاهش یافت ! امیدواریم با تلاش و همکاری دانشجویان و بالا بردن سطح علمی و مهارت خود در این زمینه  و همچنین تلاش مسئولین دانشگاه ها برای افزایش تعداد مسابقات داخلی و جذب دانشجویان به این مسابقات ، دوباره باعث افزایش سهمیه ایران شویم . )